toggle menu Frikom
Toggle search

Зеленчук и овошје

Помфрит

Едно од најомилените јадења во целиот свет има многу интересна историја, која вика дека pommes frites настанал во Белгија , каде што сиримашните жители имале обичај секогаш како прилог со јадењето да сервираат и прилог поховани рипчиња. Меѓутоа во зима кога езерото од кое ги ловеле малите рипчиња ќе се заледело, похованите рипчиња ги заменувале со пржен компир исечкан на стапчиња.Денес со овој специјалитет од компир највеќе се маѓепсани најмладите членови на фамилијата, но љубовта према pommes frites не познава старосна граница. Фриком  pommes frites е направен од избрани сорти на високо квалитетен компир и е едноставен за употреба.Обично се вклопува како прилог со месни јадења , пржена риба , меѓутоа може да се послужи и како одличен snack со различни сосови на детски родендени или собирање со драгите пријатели.

ПОДГОТОВКА:

  • Friteza 3-4 min

Треба да се загрее маслото во фритезата до 175 степени и да се пржат смрзнатите стапчиња од компир во мали количини 3-4 минути, додека не добијат златно жолта боја.

Frikom.rs